Myš ve Francii

15. listopadu 2015 v 15:44 | Bezejmenné Esko |  anoing music in my head
Varování! Je to sobecké prohlášení. Nepřeji nikomu nic špatného, ani nestojím o konflikty.


Nikdy mě nezajímaly světové události, jako ano chtěla jsem o těch věcech vědět nutné minimum, abych se necítila jako debil, až se o nich někdy bude mluvit. Nějakým způsobem se o světové dění zajímám, ale spíš jde o tu věc, že je mi to vnitřně nějak úplně jedno. Ano narážím tu na útok ve Francii. Je mi to úplně jedno, vůbec se nad tím nehroutím, vůbec se nad tím nedojímám, vůbec se necítím být naštvaná nebo abych se nějakým způsobem bála. Ano, máte právo si myslet, že jsem necitelná píča a sobecká kráva a všechno co vás k tomu napadne. Jenže já vůbec nevím proč bych se měla cítit citově angažovaná ve věcech, které se mě absolutně netýkají. Ano teoreticky se mě týkat mohou, ale stejně tomu nijak nezabráním a už vůbec ne fňukáním a vlnou solidarity. Já jsem ultimátně hodný člověk, téměř světice v osobním životě, mravokárce a milá nápomocná blbka, tedy občas. Rozhodně tedy nejsem zrovna typ, co se snaží o nějaké sviňárny. Jsem empatická až na půdu, když se mým kamarádům a známým děla nebo děje nějaká nespravedlnost. Bohužel nemám tak velké srdce, abych ronila slzy pro celý svět.

Jsem tedy tak špatná, když jsou mi tyhle věci jedno? Nemám absolutně zájem si měnit nějakou profilovku a zapalovat svíčky, nebo cokoliv jiného. Ty lidi jsem neznala a absence jejich osob mě v životě nijak neovlivní. Je to kruté? Nejspíš jo. A je možné, že to tak cítí víc lidí a ti nemají odvahu to takhle veřejně přiznat.

Mně se tedy zdá,že špatné věci se tu dějí skoro furt. Každou chvíli se stane nějaká katastrofa, každý den umře x lidí nějakou ošklivou násilnou smrtí. Nemůžem bulet za každého. K čemu to bude?

Navíc netrpím černobílým viděním. Dokážu pochopit i ty napadené lidi i ty teroristy. Teroristy lituju možná daleko víc. Hloupě riskují své životy a zabíjejí nevinné lidi, zdrogovaní svým přesvědčením a zfanatizovaní ideou, kterou mají před sebou jen v hrubých rysech. Dělají špatné věci a nejsou si toho vědomi. Připadají si nejspíš jako hrdinové.

Nevěřím, že oko za oko a zub za zub je dobré řešení pro jakoukoliv situaci. Ano, dost věcí vidíme nejdřív dost rudě, než si to uvědomíme a k těm lidem patřím dost často i já. Dělá to každý, ale měli bychom si střízlivě uvědomit, že nám tohle řešení v téhle situaci příliš nepomůže. Dobře, tyhle názory nejspíš vypouštějí spíše ti méně inteligentní z nás, ale stále tu ti lidé jsou a třeba na mém facebooku jich není málo. Ano, někteří by to řešili tak, že udělali nový holocaust, kam by se jim asi hodil každý muslim, nebo příslušník Islámského státu. Neboli, půjdem je všechny postřílet.

Nevím jestli vůbec existuje nějaké rozumné bezpečnostní opatření, které by zabránilo dalším teroristickým útokům. Rozhodně tím není nepřijímáním uprchlíků. Rozhodně tím není hatování všech muslimů světa, zejména těch slušných, žijících na našem území už nějaká léta. Co tím je, nechám spíš na těch více inteligentních a mocných.

Ano je mi relativně jedno, kdo kde koho vraždí, myslím si, že na můj soucit nikdo nečeká, ale mrzí mě tyhle prázdné a zbrklé soudy a určitý (dejme tomu) rasismus, který se kolem toho zvedá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 16:13 | Reagovat

Mám stejný názor. Přišla bych si vážně divně, kdyby mi mělo být líto každého člověka. Obzvlášť, když ho neznám.
A rozumné opatření asi opravdicky neexistuje.

2 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 16:15 | Reagovat

Chmpf a tak  je to vždycky. Lhostejnost. Dokud ti nevybouchne/neumře milovaná osoba před očima, tak je ti to jedno. Je to pochopitelný, dokonce i obhajitelný, ale je to divný. Teda, bylo by to  divný v momentě, když by ti ta milovaná osoba vybouchla/umřela před očima. Pak by sis mohla přečíst, co tady teď píšeš a...já nevim, já bych se absurdnosti tý tvojí situace asi smála.

Osobně třeba taky lituju spíš všech těch životů, včetně teroristů, ale to mi nebrání v tom, že zapálim třeba tu blbou svíčku, stejně jako jí budu zapalovat při spoustě dalších příležitostí. Například v rámci toho, co se stalo den před útokem v Paříži v Beirutu. Zase ISIS. Při představě, že ve stejnym městě je i moje babička, děda a další příbuzný mě opravdu mrazí a jsem opravdu ráda, že nebyli ve špatnej čas na špatnym místě.

Mam totiž takovej nepříjemnej pocit, že za chvíli si nevybereš a už nebudeš moct prohlašovat, že je ti celosvětový dění jedno. Nevybereš si a bude tě to muset zajímat, páč to bude nutný. A to bude teprve průser. Bude to muset zajímat uplně každýho.

3 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 15. listopadu 2015 v 16:38 | Reagovat

[2]:
Kdyby mi milovaná osoba vybouchla před očima, nespíš bych byla mnohem nenávistnější a zaslepenější. Neviděla bych situaci objektivně.
Chápu, že tě to mrazí, pokud máš v tom městě příbuzné, né asi. Já už ve Francii byla několikrát, ale zastávám názor, že umřít můžu stejně v té nejneočekávanější situaci.
Když bude třetí světová tak se to bude týkat asi každého, to je pravda. Ale já si fakt myslím, že tohle zatím nehrozí. A určitá forma lhostejnosti bude světem vládnout i potom.

4 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 17:11 | Reagovat

[3]: Tru, lhostejnost zase přetrvá do doby, než se zase něco nestane. Lidi zapomínaj kolektivně po jednom lidskym životu, což je přibližně těch sedmdesát let. A takhle pořád dokola. Vždycky to tak bylo. Zacyklenost. Divnej svět.
Já si bohužel myslim, že hrozí a už pěkně dlouho. Nu což, carpe diem...dokud to jde.

5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 15. listopadu 2015 v 17:17 | Reagovat

Já teda empatická nejsem, ale jinak ti naprosto rozumím a chápu to. Ostatně tohle jsem si říkala už od malička, když se pustily zprávy a já dumala, proč by měl celý národ truchlit nad autonehodou nějaké rodiny, kterou většina národa vůbec neznala, a věděla jsem, že mně je to úplně jedno. A mám to tak doteď. Ale i kdyby mi to jedno nebylo, rozhodně je lepší se nad tím zamyslet důkladně a ne jenom z jedné strany.

6 Karma Karma | Web | 15. listopadu 2015 v 17:24 | Reagovat

Plně s tebou souhlasím. Smrt je smrt, smrt je vždycky smutná a nikomu kromě sociopatů a psychopatů není NIČÍ smrt ÚPLNĚ jedno. Ale tyhle srdceryvný výlevy a sending love celý Francii a podobně je na mě fakt pokryteckej kýč a přetvářka, jen snaha vypadat dobře a prostě... zbytečnost. Budou mi určitým způsobem líto jak mladý lidi postřílený v tý restauraci, tak mladý lidi, co umřou při autonehodě. Nikdo tu nemluví o lhostejnosti, jen sakra nevidím důvod dělat, jakoby ti lidi byli moje rodina anebo jako bych k nim něco cítila. To je prostě píčovina. Odmítám věřit každému, kdo tvrdí jak moc ho to zasáhlo, že to prožívá stejně jakoby mu umřel někdo blízký. Tak prostě lidské city nefungují. V naší hlavě jsou hlavní ti, na kterých nám záleží, je to prostě nastavené od přírody. Jen je to holt prostě znovu a zase možnost pro dobrotince z každého kraje Facebooku aby vypadali dobře. Za týden zapomenou, vrátí se ke svým sračkózním životům bez účelu, zapomenou na Syrii, Francii, Japonsko a miliony dalších lidí, co tvrdí, a my se budeme jenom usmívat nad jejich stupidním chováním.

Pokud někoho teda tak hrozně bere to, co se stalo a cítí s těmi lidmi, proč nemají ti lidi vlajky trpících zemí na prfilovce pořád? Proč nebrečí nad dětmi v Africe, nad oběťmi zemetřesení, nad zvířaty? Protože horší věc než lhostejnost je porytectví. :)

7 Karma Karma | Web | 15. listopadu 2015 v 17:25 | Reagovat

[6]: *lidí, co trpí

8 faun faun | Web | 15. listopadu 2015 v 18:23 | Reagovat

Mám stejný problém v té pestrosti vidění a třeba zrovna muž se kvůli tomu se mnou nerad baví. Nejen, že posedlost a fanatismus ničí a ukončují životy nevinných, ale i těch, kteří jistou ideu získali. Také považuji za možné, co mi říkala kamarádka voják-lékař z mise v Afgánistánu. Údajně nejvíc útoků na základnu podnikli civilisté, kteří se s nimi před tím bavili úplně normálně. Jen jim byl unesen člen  rodiny a díky vydírání raději sami přišli o život, než aby nechali zabít své nejbližší. Tato možnost mi přijde (jako mámě) celkem logická, asi bych udělala něco podobného. A nejsem proto terorista.

Před týdnem spadlo letadlo s Rusy, rudé vlajky nikde nebyly. Když spadlo Malajsijské letadlo, nikdo neměnil profilovku na vlajku dané země. Pokud to fb prezentuje jako důkaz podpory Francii, proč se neudělala appka, když byla neštěstí ve Studénce, kde spadl most na vlak. Nebo narušená žena bodala ve škole. To není dost daleko?  Neštěstí se stávají mnohem častěji, než útoky teroristů. Nebo vyšinutí blbců- neteroristů. A pokud je to doopravdy otázka účasti s danou zemí, mohli by si měnit fotky každý týden a každý týden oplakávat další a další mrtvé. A protože sem sobec a svého duševního zdraví si vážím, necítím příliš velkou účast, protože sama mám zodpovědnost za svojí rodinu, pro kterou musím fungovat. A ve které se může stát neštěstí, když si budeme příliš plnit hlavu cizím neštěstím a problémy. ;-)
Díky za článek, už se cítím lépe :-)

9 May May | Web | 15. listopadu 2015 v 18:38 | Reagovat

Aaaaaaaahahahaah, kontroverze! Máš u mě sušenku, Esko, vážně.
To, že bylo zabitejch 130 - pravděpodobně nevinnejch - lidí, je pochopitelně děsný a jenom to ukazuje jak nízko dovedou lidi klesnout. ALE. Denně umřou tisíce jinejch lidí. A mění si někdo svou profilovku do barev Somálska, Mexika, Nigeru a podobně? Ne, nikdo. Protože vysoká úmrtnost je v těch zemích na denním pořádku a hlavně - média to tolik nezajímá. Ale jakmile ve Francii umře 130 lidí, svět je zdevastovanej. Nemyslim si, resp. osobně bych nedovedl jen mávnout rukou a říct "ty lidi jsou mi u prdele, ať si klidně pochcípaj", ale taky z toho nebudu dlouhý dny truchlit. Kdyby člověk měl furt jen plejtvat energii na lítost nad světovejma událostma, umřel by během 5 let.
Ovečky co si kvůli tomu měněj svý profilovky mě ovšem na celý zálžitosti dostávaj nejvíc.. prej "solidarita"..

10 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 15. listopadu 2015 v 18:53 | Reagovat

[9]: Come to dark side,we have cookies? :D

11 May May | Web | 15. listopadu 2015 v 19:14 | Reagovat

[10]: Nejen cookies.
(a ohledně tvýho komentáře u mě.. já se stíham rozplývat nad Velvetama, i to všechno ostatní. :-D asi by ses měla vykašlat na školu nebo tvýho nudnýho přítele. :-D )

12 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 15. listopadu 2015 v 19:25 | Reagovat

[11]: Není problém času. Jenom už nejsem tak zažraná. Hlavně vím, že můj hudební sluch není nijak extrémně dokonalý, jsem ráda, že poznám, že někdo zpívá falešně. Na to abych byla v kapele se fakt nehodím.
Tse. :D jen závidíš, že sám nechodíš ani do školy, ani nemáš žádnou nudnou ani zábavnou drahou polovičku. :D (ber s rezervou, nic o tobě nevím a ty ostatně taky ne)

13 May May | Web | 15. listopadu 2015 v 19:39 | Reagovat

[12]: To pak jo, no.
Ahá, takže přiznáváš že tvůj přítel je nudnej! *otevírá šampaňský* Jdu mu napsat smsku.
Né, to ne. Boha. Škola? Kdyby ses začetla do mejch starších článků, dozvíš se že mi byly nabídnuty nemalé částky, pokud pudu studovat. A já si radši živořim jako working class hero. :-D A drahá polovička.. mno.. zatim se necejtim osaměle. A osahávat se můžu i sám, žejo.

14 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 15. listopadu 2015 v 19:53 | Reagovat

[13]: Každá mince má dvě strany, nic není černobílé a žádnej člověk není tak úplně nudnej. Můj přítel určitě ne, ale pro tebe by třeba byl. Proč tak stojíš o to aby byl? :D
Ok, no. Mě zas baví škola. Taky bych za to chtěla nemalé částky, ale smůla. :D

15 May May | Web | 15. listopadu 2015 v 20:15 | Reagovat

[14]: Teď když se ptáš, tak vlastně ani nevim. Možná kvůli tomu článku, co jsi vydala nedávno. Působil tak, že spolu jste nějak jen proto, abyste se oba vyhli samotě, abyste splnili nějakej ten zemskej párovací úděl. (a nebo jsem prostě jen zákeřnej člověk, získavající energii z neúspěchů jiných.. kdož ví!)
Byl. Amadea by nepřekonal. :-D Resp. možná jo, ale ne v mejch očích. A to ani nejsem homosexuál, jo.
Nemalé částky by mohly bejt, ale musela by ses rozloučit se školou. A.. možná ještě něco dalšího. :-D

16 Lenin Lenin | Web | 15. listopadu 2015 v 20:23 | Reagovat

Necítím smutek kvůli zemřelým. Teda, empatie mi nedovoluje nepostesknout si, jak asi musí být lidem, kteří tam o někoho přišli, ale ne, nezapaluju svíčky a nepíšu srdceryvná prohlášení, vedle nichž by se blýskla moje profilovka za francouzskou vlajkou. Nic to nemění na tom, že ta věc ve mě emoce vyvolala, protože se obávám, že bych se v nejbližších letech taky mohla dostat do role toho, komu fanatik s kalachem zastřelil milovanýho člověka. Nebo skončit s kulkou v hlavě. Čili spíše ve mně vládne sobecky strach.

17 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 15. listopadu 2015 v 20:30 | Reagovat

To ne, protože parovaci úděl moc neplnime. :-D Nebo nevím co to pořádně je a nesnáším se o to.
Zakernej člověk možná budeš.
Ehm... a kdo mi je dá? :D

18 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | 15. listopadu 2015 v 20:31 | Reagovat

[17]: nesnažím

19 May May | Web | 15. listopadu 2015 v 20:52 | Reagovat

[17]: Tim líp. Neber mu to nejcennější co má.
No, zkrátka, za pár let jste na dlažbě. :-D Nemá cenu plejtvat čas, ukonči to než spolu nakladete vejce.
Hmh, asi jsem fakt zlej.. ale to nevadí.
Kdo ti je dá? No to nevim. Já ne. Možná zaměstnavatel, eventuelně tvůj škubánek, když ho dokopeš k tomu aby začal sázet na Sportku, nebo by třeba mohl něco vyhrát v automatech. :-D Řekni, jaký má tvůj hoch vztah k hazardu a jinému podloudnému veselí?

20 stuprum stuprum | Web | 15. listopadu 2015 v 21:05 | Reagovat

May chce potopit ponorku, u toho snad být nemusím. Ponorčin přítel určitě vaří líp než ty a má ještě hafo dalších předností. :D

21 May May | Web | 15. listopadu 2015 v 21:15 | Reagovat

[20]: Ok, konec srandy.. jde se spát, my děti máme večerku brzo.
(ale to s tim vařenim bolelo, to teda jo. to ti nezapomenu.)

22 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | 15. listopadu 2015 v 21:18 | Reagovat

[19]: Zírám jak si zlej. :-D Čím jsem si to zasloužila? Asi karma, že dostatečnĕ nesoucitim.

23 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 15. listopadu 2015 v 21:27 | Reagovat

[20]: Ponorka je stejně už potopená.

24 May May | Web | 15. listopadu 2015 v 21:44 | Reagovat

[22]: Nejsem zlej. To je jen taková přetvářka, víš co.
Ano, karma tě dostihla, to máš za to že sis neobarvila profilovku. :-D

Tady máš písničku.
https://www.youtube.com/watch?v=sid0t1EJVa8

25 Aileanach Aileanach | Web | 17. listopadu 2015 v 1:48 | Reagovat

Myslim, že nejlíp to zasrané pokrytectví a rejžování na sentimentu/státním smutku/obětech shrnuje tenhle článek:

https://medium.com/@adamhruby/paříž-útočí-aneb-jak-se-prodává-teror-456eb63cdfaa

Jinak osobně mě třeba sere, že je z toho díky FB spíš módní vlna, a imo za možností vyjádřit podporu přemalováním posraný fotky vidim spíš manipulaci a určitou formu experimentu na naprosto pohádkově velkým vzorku populace. Tím nepopírám, že se najdou lidi, co jen nejdou s davem a činěj tak ze svýho niternýho přesvědčení, třebas jako vyjádření podpory známým v Paříži, co si to zažívaj na vlastní triko, nicméně mě obecně tenhle přístup poněkud sere, vzhledem k tomu, že existujou i části světa, kde se tohle děje mnohem častěji, a kterým by se mělo dostat adekvátní pozornosti a pomoci mnohem víc.

26 May May | Web | 15. prosince 2015 v 6:42 | Reagovat

(už by to zas chtělo další článek, Esko.)

27 Bezejmenné Esko Bezejmenné Esko | Web | 17. prosince 2015 v 20:12 | Reagovat

[26]: Kdo si počká, ten se dočká. Ale jsem ostuda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama